Стяуа

СЕЗОН 2015/16, Контроли, А отбор

Моци, Кишада и Чунчуков вкараха за класическото 3:0 над румънския гранд

31 Януари 2016

Шампионите от Лудогорец размазаха румънския гранд Стяуа в контрола, която се игра в турския курорт Белек. "Орлите" унижиха съперника с 3:0, но победата можеше да бъде по-изразителна. Момчетата на Георги Дерменджиев играха много силно и не оставиха шансове за съперника.

Слeд като се превърна в герой в мача от плейофа за Шампионската лига, Козмин Моци отново наказа сънародниците си. Румънецът вкара за 1:0 в 14-ата минута. Кишада добави за 2:0 в края на първата част, а резервата Чунчуков оформи класиката в 90-та мин.

Така Лудогорец постигна четвърта поредна победа по време на контролите си в Турция.

"Орлите" излязоха срещу най-именития клуб на Балканите без голяма част от титулярите си. Заради контузии ги нямаше десният бек Сисиньо, дефанзивния халф Препелица, лявото крило Кафу, звездата в атака – Кешерю, както и Мишо Александров, и Александър Василев.

В тази ситуация треньорът Георги Дерменджиев нямаше много възможности и очаквано заложи на Витиня и Натанаел като бекове, докато Терзиев и Моци играха в центъра на отбраната. Дефанзивната двойка халфове бе изградена от Саша и Светльо Дяков, а по фланговете оперираха Лукоки и Вандерсон. На върха бе Кишада, а зад него Марселиньо.

Въпреки че бяха лишени от голяма част от титулярите, Лудогорец от самото начало наложи доминация и впечатли с динамичните си разигравания в средата на терена, при което играчите на Стяуа изглеждаха учудващо тромави и неориентирани. В 8-ата минута Лукоки получи добро подаване от дълбочина, но малко не му достигна да открие. В 12-ата Марселиньо отне хитро топката от вратаря на Стяуа Ница и подаде на Вандерсон, но ударът му бе пресечен. При последвалия корнер Моци атрактивно отигра с гръб и откри за „орлите“ - 1:0. Така бившият играч на Динамо затвърди усещането, че е истински демон за кръвния враг на „кучетата“ - Стяуа, след като пак той ги изхвърли в предверието на Шампионската лига. Попадението явно изнерви румънците, Марика провокира капитана Светльо Дяков, но двамата бързо бяха разтървани. Изключително силно в тези минути игра Марселиньо, който с много движение и точни пасове отвори играта на шампионите по фланговете. Лукоки и Вандерсон обаче не успяха да стигнат до втори гол. В 35-ата минута една от звездите на Стяуа Кипчиу хвана Саша за гащите и го блъсна, а след реакцията на бразилеца двамата получиха жълти картони. В 42-ата минута игралият много активно Кишада отбеляза с елегантен фалцов удар отдалече за 2:0.

Лудогорец си свърши работата през първата част и започна по-предпазливо втората. Румънците привидно поеха инициативата, но така и не успяваха да създадат опасност пред Владо Стоянов. "Орлите" се движеха много компактно по терена и заличаваха атаките на Стяуа още в зародиш. В същото време момчетата на Дерменджиев контраатакуваха на много висока скорост. Това създаде поредица от опасности пред вратата на румънците. Между 69-та и 71-та мин. Лудогерц можеше на два пъти да вкара за 3:0. Първо Кишада беше изведен в отлична позиция и стреля покрай вратаря, но топката мина на сантиметри от страничния стълб. После Вандерсон беше изведен майсторски от Кишада, но и той не уцели вратата.

Стяуа стигна до единствената си опасност четири минути преди края на мача. Карп беше изпуснат от защитата на "орлите", но не успя да вкара от чиста позиция.

В самия край на срещата резервата Чунчуков оформи с глава класиката - 3:0, след като получи отличен пас от Марселиньо.