Литекс

СЕЗОН 2015/16, A група, 19-ти кръг

Лудогорец изпусна Литекс - 1:1

5 Декември 2015

Лудогорец надигра, но не победи Литекс в дербито на 19-я кръг на "А" група. Срещата завърши 1:1, като за изпуснатата победа трябва повече да съжаляват шампионите, които имаха далеч по-чистите положения в Ловеч. Въпреки, че не успяха да победят, "орлите" запазиха първото място с 35, колкото има и Левски, но разградчани с по-добри показатели в преките двубои.

За трети пореден мач Георги Дерменджиев не направи нито една промяна в своя състав. На вратата започна Владислав Стоянов. Минев, Керчев, Моци и Натанел сформираха защитата. Капитанът Светослав Дяков и Лукас Саша бяха дефанзивни халфове, а в атака действаше карето Джонатан Кафу, Марселиньо, Вандерсон, както и голмайсторът Клаудиу Кешерю.

В първите минути двата отбора действаха много предпазливо и за играчите бе по-важно да не допуснат някоя грешка. Литекс се отличи единствено с едно хубаво центриране на Данило Асприля, което обаче бе пресечено майсторско от Козмин Моци. Постепенно футболистите на Лудогорец взеха инициативата и заиграха доста по-добре от домакините. В 20-ата минута Марселиньо се измъкна чудесно от Петрус Бумал и подаде към непокрития Вандерсон, който обаче стреля много неточно. Пет минути по-късно се откри нова чудесна възможност за "орлите". Лукас Саша поде атака и изведе чудесно Кешерю. Румънският таран обаче стреля много несериозно, право в тялото на Винисиус Баривиейра. В 29-ата минута Кешерю изведе Вандерсон отдясно, бразилецът напредна, но би неточно. Секунди след това Кафу сътвори пропуска на сезона. Вандерсон бе изведен отлично зад защитата на Литекс, но вместо да шутира, подаде технично към напълно непокрития си сънародник. Кафу обаче не нацели топката, както трябва и тя излезе в аут. В 41-ата минута Лукас Саша можеше да вкара истински шедьовър. Той получи топката пред наказателното поле на "оранжевите", настъпи я и така литна двама защитници на домакините, след което стреля, но в аут.

Играчите на Литекс започнаха по-надъхано втората част, но това не доведе до нищо. Едва няколко секунди след подновяването на играта се откри добра възможност пред Данило Асприля. Колумбиецът, който игра доста слабо срещу "орлите", обаче би в тялото на защитник на гостите. В 53-ата минута логичното се случи и Лудогорец поведе в резултата. Асприля спря с ръка подаване на Дяков и реферът Ивайло Стоянов отсъди фаул. Зад топката застанаха Кешерю и Марселиньо, румънецът се засили, но не шутира. Това обаче направи Марселиньо, топката се отби в Страхил Попов и се озова в обратния ъгъл на Винисиус - 1:0 за шампионите. Голът даде импулс на Лудогорец и в рамките на едва няколко секунди удари пробваха Клаудиу Кешерю и Лукас Саша, но и двамата не уцелиха вратата.

Литекс атакуваше рядко и футболистите на Георги Дерменджиев изцяло диктуваха случващото се на терена. В 68-ата минута реферът видя фаул на Йордан Минев срещу Антон Недялков. Десният бек  получи и жълт картон. Арсенио центрира, а Страхил Попов с пета прати топката в мрежата на Владо Стоянов - 1:1. Голям късмет за "оранжевите", които вкараха с единствения си точен удар към вратата.

В 77-ата минута Йордан Минев получи втори жълт картон и остави своите с човек по-малко. Той фаулира в центъра на терена Кирил Десподов и Ивайло Стоянов не се поколеба да го изгони. В оставащите минути до края на мача, не си личеше кой отбор е с човек повече, тъй като Лудогорец държеше изцяло контрола в мача и до интересни положения пред вратата на Владо Стоянов така и не се стигна.

ЛИТЕКС - ЛУДОГОРЕЦ 1:1

0:1 Марселиньо (53)
1:1 Страхил Попов (68)

Литекс: Винисиус Баривиейра, Страхил Попов - к, Рафаел Перес, Елтън Дос Рейс, Антон Недялков, Кристиян Малинов, Петрос Бумал, Данило Асприля, Хенри Делгадо (55 - Кирил Десподов), Арсенио Нунеш (71 - Красимир Станоев), Бьорн Йонсен (89 - Георги Минчев)

Лудогорец: Владислав Стоянов, Козмин Моци, Венцислав Керчев (56 - Георги Терзиев), Йордан Минев, Светослав Дяков - к, Вандерсон (91 - Абел Анисе), Лукас Саша, Натанаел, Джонатан Кафу (81 - Витиня), Марселиньо, Клаудиу Кешеру

Жълти картони: Йордан Минев, Светослав Дяков, Клаудиу Кешеру (Лудогорец); Страхил Попов, Антон Недялков (Литекс);

Червен картон: Йордан Минев (Лудогорец);

Стадион: "Градски", Ловеч