Брага

СЕЗОН 2017/18, Лига Европа, Групова фаза

Нова велика победа за Лудогорец в Европа

20 Октомври 2017

Нов голям мач на Лудогорец в Европа! Този път българският шампион надигра с 2:0 като гост Брага и оглави класирането в група "С" на Лига Европа, изпреварвайки днешния си съперник. Резултатът откри Козмин Моци в 25-ата минута, а Джоди Лукоки удвои 56-ата минута.

С този успех разградчани пренаписаха футболната история на България, тъй като до този момент роден тим никога не бе печелил при визита в Португалия. Нещо повече - нашите клубове имаха само един равен от 9 изиграни мача преди днешния двубой.

Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите от горските пожари в Португалия.

Още в първата минута Лудогорец можеше да получи дузпа, когато Пластун опита далечен изстрел с глава след центриране от корнер, бранител на Брага игра умишлено с ръка в наказателното поле, но реферът не отсъди такава. Португалците отговориха с опасна атака в четвъртата минута, но шут на техен футболист рикошира в крака на Пластун и излезе в корнер.

В осмата минута Рикардо Ферейра успя да вкара топката във вратата на Лудогорец, но попадението бе отменено поради засада. Към средата на първата част Форстър за малко не прониза Ренан след центриране отляво, но за късмет на бразилеца топката излезе покрай дясната греда.

Срещата продължи да е с атаки и към двете врати, като при една от тях българският шампион спечели ъглов удар. Последва центриране на Вандерсон, Козмин Моци се извиси и след перфектен изстрел с глава прониза мрежата на Брага за 1:0.

Само 180 секунди по-късно Лудогорец за малко не вкара за втори път след пробив на Вандерсон, който завърши с опасен шут по земя от границата на наказателното поле, но Матеус плонжира и майсторски спаси.

До края на полувремето Лудогорец игра по-добре от своя противник, задържаше умело топката и в няколко ситуации домакините извършиха груби нарушения, които обаче не бяха декорирани в жълто.

Десет минути след началото на втората част Брага можеше да изравни, когато Раул Силва бе оставен непокрит при центриране от корнер на задна греда, но Ренан демонстрира отличен рефлекс и спаси изстрела с глава от 3-4 метра.

Лудогорец отговори подобаващо в 56-ата минута, когато разградчани вкараха втори гол. Джоди Лукоки пресече пас на Марсело Виана към Матеус, преодоля вратаря и стреля от изключително малък ъгъл. Топката срещна лявата греда, направи странна траектория, чукна се в крака на опиталия се да я изчисти Силва и влетя в мрежата за 2:0.

В 62-ата минута Ренан направи ново страхотно спасяване след опасен шут на Мартинс.

След второто попадение българският тим се прибра в собствената си половина и заложи на контраатаки. Футболистите на Херо се бранеха добре, но грешки при разиграванията в предни позиции не им позволяваха да изнесат играта в центъра на терена.

В 70-ата минута Франсержо стреля от близка дистанция, топката се чукна в ръката на Анисе, а от Брага поискаха дузпа, но италианският рефер не отсъди такава. Малко по-късно съдията изгони треньора на португалците от резервната скамейка за поредното му избухване край терена.

В 88-ата минута Рикардо Ферейра се извиси и стреля с глава, но Ренан за пореден път демонстрира класа и спаси. Преди това Лудогорец направи бърза контраатака, която завърши с пас към резервата Кешерю, но сантиметри не достигнаха на румънеца да изпревари излезлия вратар на домакините.

До края на двубоя домакините опитаха да реализират поне почетен гол, но защитата на българския шампион удържа натиска на португалците.

Така Лудогорец постигна втора поредна победа в предварително наречената "Група на смъртта" и я оглави със 7 точки. На второ място е доскорошният лидер Брага с шест, а трети е хитът в Бундеслигата Хофенхайм с три, след като днес спечели с 3:1 домакинството си на Истанбул ББ. Турците останаха на последна позиция с една точка.

БРАГА - ЛУДОГОРЕЦ 0:2

0:1 Козмин Моци (25')
0:2 Раул Силва (56')

БРАГА: 1. Матеус, 4. Жеферсон, 9. Хасан, 20. Паулиньо, 23. Карлос (58 - Mартинс), 24. Ферейра, 27. Франсержо, 34. Силва, 35. Вукчевич, 47. Есгайо, 87. Гояно (59 - Бруно Ксадас)

ЛУДОГОРЕЦ: 33. Ренан, 6. Натанаел (85 - Саша), 30. Моци, 2. Форстър, 32. Пластун, 4. Сисиньо, 88. Вандерсон, 44. Горалски, 12. Анисе, 92. Лукоки (84 - Кешеру), 84. Марселиньо (74 - Дяков)