Репортаж 11 Май 2023

Лудогорец на финал за Купата на България след драма

Лудогорец е на финал за Купата на България! В срещата на 24 май „орлите“ ще се изправят срещу ЦСКА 1948. Шампионите стигнаха до последния мач в...

Лудогорец е на финал за Купата на България! В срещата на 24 май „орлите“ ще се изправят срещу ЦСКА 1948. Шампионите стигнаха до последния мач в турнира след дузпи, елимирайки Черно море, който ги победи с 2:1 като гост в Разград, но при дузпите разградчани бяха по-точни – 4:1. Това е първи финал за Лудогорец от 2017 г.

Треньорът на домакините Ивайло Петев не можеше да разчита на своя голмайстор Игор Тиаго, който бе наказан. Вместо него атаката поведе Матиас Тисера. Иначе традиционно за срещите в този турнир на вратата бе Симон Слуга, докато титулярът в първенството Серджио Падт започна на пейката.

Първото добре положение бе за гостите. След едва няколко секунди игра Александър Василев проби отляво и намери Исмаил Иса в наказателното поле. Той обаче не уцели вратата. В 14-ата минута Лудогорец можеше да направи голяма крачка към финала. Кирил Десподов центрира от фаул към Игор Пластун, който би с глава, но в напречната греда. В 35-ата минута само лудият късмет спаси Черно море от гол. Густаво Нонато направи пробив през центъра и изведе Тисера, току преди аржентинеца да бие, Дробаров направи фамозен шпагат. Топката обаче се озова в напълнонепокрития Спас Делев, който направи по-трудното и не уцели зейналата врата. Домакините все пак стигнаха до гол в 42-ата минута. Той обаче бе правлно отменен, тъй като Оливие Вердон бе в положение на засада при центрирането на Десподов от фаул малко преди Игор Пластун да прати топката в мрежата на Иван Дюлгеров. Любопитно е, че Лудогорец започна с отменен гол и втората част. Той бе реализиран от Спас Делев, но непризнат, тъй като асистентът Кирил Десподов бе в засада.

Черно море поведе в резултата в 55-ата минута. Точен бе Васил Панайотов. Мазир Сула центрира отляво, Игор Пластун опита да изчисти с глава, но вместо това я направи удобна за Васил Панайотов, който отблизо с глава вкара втория си гол за 4 дни, след като се разписа и срещу Спартак Вн. Лудогорец обаче отговори почти моментално. Кирил Десподов проби отляво и качи топката на главата на Спас Делев, който надирга Александър Василев и изравни. Последва пробив на Виктор Попов, завършил с неточен удар на Иса.

Иначе малко след това Иван Дюлгеров показа класа, избивайки опасен удар на Матиас Тисера, който бе изведен от Десподов. В 88-ата минута в игра за Лудогорец се завърна Тодор Неделев, който лекуваше контузия около 40 дни. Именно той можеше да сложи точка на спора, но опасният му удар от фаул мина на сантиметри. В следващата атака гостите поискаха дузпа за игра с ръка на Оливие Вердон, но реферът Радослав Гидженов и ВАР-арбитирът Димо Димов прецениха, че националът на Бенин не е нарушил правилата. В края на мача жълт картон получи и Живко Атанасов, което ще му попречи да играе срещу ЦСКА в първия кръг на плейофите.

Драмата обаче тепърва предстоеше. Матеус Машадо някак си прати топката в мрежата на Симон Слуга, след като се възползва от свалена топка от страна на Даниел Димов и след рикошет в Пьотровски срещата отиде в продължения.

Любопитно е, че в продълженията Лудогорец игра без типичен централен нападател, след като неубедителния Тисера бе заменен от крилото Бърнард Текпетей. Именно ганаецът подаде за Неделев, който обаче не уцели вратата. В 105-ата минута Алекс Фернандес можеше да си отбележи комичен автогол след подаване на Неделев, но късемтът покри гостите. 10 минути селд това Иван Дюлгеров отрази силен удар на Текпетей отблизо. В 122-ата минута Лудогорец поиска дузпа за нарушение на Матеус Машадо срещу Бърнард Текпетей, но според съдията Гидженов такава нямаше.

При дузпите „орлите“ вкараха и четирите си удара – Вердон, Текпетей, Неделев и Кайо Видал, докато Атанас Илиев не уцели вратата, това стори Алекс Фернандес, но Симеон Слуга спря Едгар Пашеко и в крайна сметка Черно море отпадна, а Лудогорец ликуваше.

Лудогорец - Черно море 1:2 (5:3 след дузпи)