Репортаж 15 Май 2023

След куп пропуски Лудогорец пречупи Локо (Пд)

Лудогорец направи куп пропуски, но все пак победи Локо Пд – 1:0, с което „орлите“ влизат като лидери с точка повече от ЦСКА в голямото дерби, което е...

Лудогорец направи куп пропуски, но все пак победи Локо Пд – 1:0, с което „орлите“ влизат като лидери с точка повече от ЦСКА в голямото дерби, което е на 20 май в Разград. Единственото попадение отбеляза Тодор Неделев, който се разписва за първи път след трансфера си от Ботев.

Шампионите бяха без наказания си лидер Кирил Десподов.

Лудогорец започна много силно срещата. Първо Игор Тиаго бе изведен зад защитата на Локо Пд и би, но Илко Пиргов направи впечатляващо спасяване. Последваха два отменени гола на Кайо Видал. И в двата случая заради засада те бяха отменени. Първо в такава бе именно бразилското крило, а след това асистентът Игор Тиаго, който бе с няколко сантиметра в нередовна позиция.

В 17-ата минута и Густаво Нонато пробва своя мерник и уцели вратата, но Илко Пиргов внимаваше. В 24-ата минута отново Нонато бе в центъра на събитията. Той можеше да отбележи много красив гол, но би над вратата. Последва нова огромна възможност за Игор Тиаго, но и този път бразилският голмайстор би над вратата.

Логичното се случи в 42-ата минута и „орлите“ поведоха. Първи гол с екипа на Лудогорец реализира Тодор Неделев. Игор Тиаго получи с гръб към вратата, пребори Хорхе Сегура и подаде на символа на Ботев Пд, който нахлу в наказателното поле, елиминира Илко Пиргов и с десния крак нямаше как да сбърка. Това бе и първо попадение на Неделев от над година, като се бе разписал за последно на 20 март 2022 г. срещу ЦСКА.

Бърнард Текпетей можеше да затвори мача само няколко секунди след това, но ударът му мина над вратата. Втората част започна с ново положение за ганаеца, който опита пас за Тиаго, но Хорхе Сегура предотврати чист гол с отличен шпагат. Последва абсолютно повторение на ситуацията. Този път пасът на Текпетей стига до Тиаго, но той направи един от пропуските на годината, като от няколко сантиметра прехвърли напълно празната врата.

Лудогорец продължи да натиска, но Илко Пиргов и защитата пред него стоеше стабилно. В 68-ата минута Аслак Фон Витри изстреля истински снаряд, като Пиргов, макар и трудно, все пак спаси. Само 120 секунди по-късно Кайо Видал изпрати фалцов изстрел към вратата на гостите, но топката мина на сантиметри. За отбелязване е фактът, че това бе 20-ият удар към Илко Пиргов в срещата.

В 76-ата минута Лудогорец получи право да изпълни дузпа. Резервата в състава на Локо Пд Мендоса бе преодолян от Кайо Видал и след лек контакт падна на земята. Първоначално реферът Волен Чинков посочи бялата точка, но след преглеждане с ВАР монитора дузпата бе отменена, а Кайо Видал дори получи жълт картон за симулация. Последва любопитна ситуация, при която Илко Пиргов тръгна да преследва Кайо Видал. Бразилецът го преодоля и би към вратата, но не уцели очертанията.

В края на мача Бабакар Дион можеше да отбележи, но ударът му с десния крак мина над напречната греда.

Лудогорец - Локомотив (Пловдив) 1:0