Репортаж 31 Януари 2023

Лудогорец изпусна Шахтьор (Донецк)

Лудогорец игра много силно и беше на косъм от престижен успех над гранда Шахтьор Донецк. Но победата бе отнета от турски съдия, който направи всичко...

Лудогорец игра много силно и беше на косъм от престижен успех над гранда Шахтьор Донецк. Но победата бе отнета от турски съдия, който направи всичко възможно украинците да не загубят. Той първо не отсъди фаул в атака срещу Мануел Шоу, след като украинците намалиха на 1:2, а след това видя несъществуваща дузпа дълбоко в добавеното време, от която Бондаренко изравни.

Любопитно е, че три контроли между тези два тима са завършили при резултат 2:2, а една 0:3 за украинците.

Разградчани започнаха по-силно. В 19-ата минута много хубава комбинация на Лудогорец завърши с пас на Десподов, който изведе Нареси сам срещу Пятов, но опит страж на украинците плонжира и изби в корнер. В 26-ата минута имаше добър шанс за украинците, но Пад спаси удар от малък ъгъл на Сикан. В ответната атака Игор Тиаго откри за българския тим. При бързо нападение капитанът Антон Недялков подаде отляво с външен фалц с десния крак, бразилецът овладя на точката за изпълнение на дузпа и отблизо откри. Почти веднага след това Нонато удвои. Това стана след нова асистенция на Недялков, който отново сервира топката до точка за изпълнение на дузпа, но този път след пас по земя.

Пред Кирил Десподов се откри чудесна възможност да направи 3:0 в 43-ата минута, като той се освободи добре от двама защитници на украинския гранд, но ударът му с левия крак бе слаб и Пятов спаси.

Втората част започна с нов гол за Лудогорец. Той бе дело на Бърнард Текпетей, но бе отменен, тъй като Игор Тиаго, който бе в засада, влияеше на играта. След това Джурашек от Шахтьор пробва да изненада Пад, но би над вратата. В 66-ата минута вратарят на украинците Пузанков направи впечатляващо спасяване след майсторски удар от фаул на Кирил Десподов. Дори гредата след избиването помогна на младия Пузанков. Секунди по-късно Десподов отново пробва своя мерник от пряк свободен удар, но този път той не уцели вратата.

В 72-ата минута Шахтьор Донецк намали резултата. Точен беше Ласина Траоре. Мануел Шоу беше изблъскан. Футболистът на Лудогорец падна на тревата, но съдията не даде фаул. Пад спаси удар по посока своята врата, но при добавката Ласина Траоре нямаше как да сбърка.

В края на мача украинският национал Зубков направи отличен пробив отдясно, но излязъл на позиция вместо да бие, подаде, което беше добре дошло за защитата на Лудогорец, която се справи.

В продължението на срещата съдията даде изключително комична дузпа за Шахтьор. Тя бе отсъдена за игра с ръка на Якуб Пьотровски, каквато нямаше, защото топката удари поляка в бедрото. Все пак след известни спорове, зад топката застана Бондаренко, който прати Пад в другия ъгъл – 2:2.

Лудогорец - Шахтьор 2:2