Репортаж 13 Април 2022

Лудогорец загуби първия полуфинал от Левски

В страхотен мач, какъвто рядко виждаме по родните терени, Лудогорец загуби от Левски с 2:3 в първи полуфинал за Купата на България. Срещата в Разград...

В страхотен мач, какъвто рядко виждаме по родните терени, Лудогорец загуби от Левски с 2:3 в първи полуфинал за Купата на България. Срещата в Разград бе на много високо ниво, като шедьовър на Десподов изведе „орлите“ напред, но само в рамките на 5 минути – между 52-ата и 57-ата, отборът на Станимир Стоилов направи обрат, дошъл след попадения на Михайлович и Бари. В 92-ата минута от дузпа обаче Пиерос Сотириу изравни. Но Марин Петков, също от бялата точка, донесе успеха на Левски. Дузпата за гостите бе пребита, като преди това Симон Слуга бе отразил удара на Георги Миланов. Реваншът на „Герена“ на Разпети петък – 22 април.

Очаквано наставникът на домакините Анте Шимунджа направи рокада на вратата, като Симон Слуга замени титуляра в първенството Серджо Падт. Наказани пък бяха Клод Гонсалвеш и Бърнард Текпетей.

Левски можеше да поведе още в 2-ата минута. Илиян Стефанов се озова на голова позиция и стреля, но Слуга спаси. Последва второ изпълнение на Стефанов, но в аут. Хосе Кордоба също пробва своя шанс, но и той бе не точен. Домакините отговориха с удар с глава на Оливие Вердон, който също не намери очертанията. В 11-ата минута обаче нямаше какво да спре Лудогорец към това да открие резултата. Сотириу игра добре в центъра на терена, даде за Шоу и той веднага намери Кирил Десподов. С феноменален удар от около 25 метра Футболист номер 1 на България не остави шансове на Пламен Андреев – 1:0! Последваха две бързи разигравания на „орлите“, като при първото Каули бе изведен зад защитата, но се засуети, а при второто стреля с левия крак, но в аут. В 31-ата минута след корнер топката стигна до Драган Михайлович, който отправи истински снаряд към вратата, а Слуга изби с мъка. В края на първата част Уелтън беше забравен в наказателното поле на Лудогорец и пробва удар с глава, но много неточен.

Още в първите секунди на втората част домакините можеха да вкарат втори гол, като от корнер Десподов качи топката на главата на Сотириу, но той не бе докрай акуратен. Последва добра контраатака, завършена от Уелтън, като след рикошет топката излезе в корнер.

Левски изравни в 52-ата минута! Цунами изведе Уелтън отляво и той стреля силно. Симон Слуга изби, но топката отиде на крака на Драган Михайлович, който без да се замисля с левия крак, и то извън наказателното поле, прати кълбото в мрежата на хърватина. „Сините“ стигнаха до пълен обрат малко след това. Филип Кръстев центрира от корнер към Сонко Сундберг на втора греда, той с глава намери Билал Бари на първа и отблизо мароканецът не сбърка – 2:1!

В последните минути логично Лудогорец натисна, но реалните голови положения липсваха. Все пак в 79-ата минута Спас Делев пробва удар от въздуха, но в аут. Последваха два червени картона – за Недялков, и за Кордоба. Панамецът каза нещо на капитана на „орлите“, той го бутна и реферът Ивайло вдигна втори жълти картони на защитниците.

В 90-ата минута ВАР влезе в действие. Лудогорец получи дузпа за игра с ръка на Цунами след удар на Пиерос Сотириу. Факт е, че бразилецът игра с ръка, но преди това топката срещна тялото на Патрик-Габриел Галчев. След дълго гледане на ситуацията на екрана, реферът Ивайло Стоянов посочи бялата точка. Дузпата бе изпълнена от Сотириу, Пламен Андреев хвана ъгъла, но ударът бе много силен, а резултатът изравнен.

Драмата обаче тепърва предстоеше, защото последва дузпа и за Левски. Драган Михайлович опита пас, топката се удари в тялото на Игор Пластун, а след това в ръката му – дузпа. Зад топката застана Георги Миланов, чийто удар обаче бе спасен от Симон Слуга. Оказа се обаче, че хърватинът не е стъпил на голлинията и дузпата бе пребита. Този път зад топката застана резерва Марин Петков, който се превърна в герой за „сините“, бележейки победния гол.

ЛУДОГОРЕЦ – ЛЕВСКИ (СОФИЯ) 2:3

1:0 Кирил Десподов (11’)
1:1 Драган Михайлович (52’)
1:2 Билал Бари (58’)