Репортаж 29 Април 2015

Лудогорец отпадна за Купата на България след драма на "Георги Аспарухов"

"Сините" бият с 1:0 след гол в 90-ата минута

Лудогорец загуби от Левски с 0:1 в реванша от полуфиналите в турнира за Купата на България и няма да се борят за защита на трофея. В драматичен мач пред 15 000 зрители на стадион „Георги Аспарухов“ домакините стигнаха до победното попадение в 90-ата минута. Разписа се Аниенте, който бе оставен сам в наказателното поле на „орлите“ при изпълнение на тъч. Лудогорец нямаше никакъв шанс в този мач. На два пъти шампионите удариха греда, а веднъж реферът Ивайло Стоянов не зачете чист гол на Марселиньо.

Георги Дерменджиев очаквано заложи на обичайното за Лудогорец 4-2-3-1. Наставникът на "орлите" смени контузения Ешпиньо с Анисе.

Двата отбора започнаха предпазливо срещата. "Сините" не заложиха на масиран домакински натиск. Резултатът в първия мач също допринесе за подхода към срещата и на "сините", и на Лудогорец. Първоначално съперниците бяха решили да се лъжат, но после мачът ги увлече и играта стана двуостра.

Първата голова възможност в този страхотен мач беше за Левски при една контраатака в 10-ата мин. Абди изведе Аниете отляво на атаката. Испанецът влезе навътре и стреля към ъгъла, но Владо Стоянов изби. 22-ата мин. "сините" пак бяха близо до гола. Гаджев центрира от корнер, а пред вратата на "орлите" настана жестоко меле. В крайна сметка топката стигна до Домовчийски, който отблизо не успя да стреля добре.

Лудогорец отговори със страхотен индивидуален пробив на Марселиньо. Бразилецът размина смехотворно Борислав Стойчев и излезе сам срещу Йоргачевич, но от малък ъгъл. Халфът стреля към вратата, докато сърбинът реши, че ще търси комбинация и се хвърли в другата посока. "Сините" обаче извадиха късмет и топката срещна гредата. Тази ситуация сякаш даде втори старт на Лудогорец, който включи на по-горна скорост и буквално намачка "сините".

В 33-ата мин. Марселиньо се възползва от грешка на Белаид и отне топката. Бразилецът пусна отлично към Кишада. Йоргачевич реагира блестящо и се хвърли в крака на нападателя, за да го блокира. Сърбинът успя, но излезе далеч от вратата си. Топката беше подадена към Мисиджан, който избърза и вместо опразнената от Йоргачевич врата, прати топката право в тялото на Прохазка. Пет минути по-късно вратарят на Левски направи двойно спасяване. Първо отрази удар на Марселиньо от дистанция, а след това реагира блестящо и при добавката на Кишада. В края на полувремето "сините" се активизираха. Пробив на Аниете завърши с перфектен пас към Божидар Краев. Младокът стреля от движение от отлична позиция, но топката мина на сантиметри от страничния стълб. Малко след това Веско Минев пусна майсторски към Аниете. Испанецът се измъкна зад гърба на отбраната на "орлите", опита се да преодолее Владо Стоянов и се строполи на земята. "Сините" вкупом поискаха дузпа, а самият Аниете - не. Съдията правилно не отсъди дузпа, но за да е по-точен трябваше да покаже жълт картон на Антонио за симулация.

Може би надъхани от страхотната атмосфера на стадиона, Левски започна по-активно втората част.  Първо Владо Стоянов едва спаси удар на Абди от фаул. В 54-ата мин. страхотен шпагат на Барт блокира голов удар на Домовчийски. Секунда по-късно французинът, Моци, а накрая и Владо Стоянов успяха групова до опазят вратата си от Аниете.

Лудогорец се събуди и набързо създаде две положения. Първо в 60-ата мин. след центриране от корнер Веско Минев отклони с глава в собствената си греда. Минута по-късно Бедоя сгреши, а след миг Кишада беше изведен в добра позиция, но Стойчев и Белаид го догониха бързо. В 68-ата мин. Марселиньо пак доказа класата си. Той мина като стрела покрай Веско Минев и Белаид. Бразилецът се измъкна отдясно и върна отлична топка, но съотборниците му не го подкрепиха. В 82-ата мин. Марселиньо вкара майсторски гол, но съдията го отмени. Не стана ясно защо арбитърът направи това, но най-вероятно реферът е видял някакво нарушение на бразилеца. Минута по-късно топката беше качена на главата на Мишо Александров след една атака отляво, но крилото не стреля добре от чиста позиция.

Кулминацията дойде в самия край. Докато всички очакваха продълженията, Прохазка хвърли от тъч към непокрития Аниете. Испанецът се завъртя и със страхотен удар прати топката в мрежата на Стоянов.

Левски - Лудогорец 1:0, за Купата