Репортаж 31 Януари 2015

Силен Лудогорец надделя 3:2 над Спартак Москва

Лудогорец записа страхотна победа над руския гранд Спартак Москва с 3:2. Мачът, който се игра в градчето Сан Педро де Алкантара, бе най-силният за...

Лудогорец записа страхотна победа над руския гранд Спартак Москва с 3:2. Мачът, който се игра в градчето Сан Педро де Алкантара, бе най-силният за „орлите“ от началото на зимната подготовка. Треньорът Георги Дерменджиев заложи на всичко най-добро, с което разполага. Владислав Стоянов започна на вратата, Кайсара бе десен бек, а националът Георги Терзиев се възстанови доста бързо от травмата, която го мъчеше и зае мястото си до Козмин Моци в центъра на защитата. Данчо Минев пък играеше от ляво. Капитанът Светослав Дяков бе заедно с Ешпиньо в центъра на терена. На върха на атаката започна Роман Безяк, а зад него действаше триото Дани Абало, Марселиньо и Вандерсон.

Добре познатият на Лудогорец Мурат Якин, който отстрани „орлите“ с Базел през 2013 г., също бе пуснал почти всичко най-добро в своя състав. Личаха имената на бившият германски национал Сердар Ташчъ, шведът Ким Калстрьом, миналият през Атлетико и Шалке 04 испанец Хосе Мануел Хурадо, както и на националът на Русия Димитри Комбаров.

Срещата започна доста отворено, като още във 2-ата минута Вячеслав Кротов шутира към вратата на разградчани, но Владислав Стоянов се отчете с добро спасяване. Секунди след това се откри добра възможност и пред Лудогорец. Марселиньо направи хубав рейд отляво, влезе в наказателното поле, обърна се и стреля. Вратарят Ребров отби, а топката кацна върху напречната греда. В 9-ата минута „орлите“ бяха много близо до откриване на резултата. Марселиньо поде контраатака и с диагонален пас вдясно изведе Дани Абало сам срещу Ребров. Руснакът опита да го пресрещне, затова испанецът пробва прехвърлящ изстрел, който прелетя встрани от лявата греда. Логичното обаче се случи в 12-ата минута. Роман Безяк подаде отлично към Жуниор Кайсара отдясно. Бразилецът напредна и изведе Дани Абало сам срещу Ребров, а испанецът шутира точно в близкия ъгъл - 1:0.

Силното представяне на Лудогорец продължи, и в 20-ата минута Безяк можеше да покачи на 2:0, но не успя да засече остро центриране. Малко след това шанс се откри и пред Вандерсон, който шутира от дистанция, но топката не намери целта.
Постепенно, московчани изравниха играта и в 27-ата минута се откри добра възможност пред Куинси Промис. Халфът на Спартак се справи чудесно с пазача си и стреля мощно, като топката премина на сантиметри над гредата. Пет минути по-късно обаче руснаците изравниха. Ким Шелстрьом стреля опасно, а Владо Стоянов се справи с удара му. Топката обаче попадна в Промис, който бе безпогрешен - 1:1.

В края на полувремето на терена стана доста напечено. Шелстрьом и Жуниор Кейшара се сбутаха. Хурадо се намеси, като съдията червен картон на бразилеца, а малко след това и на капитана Светослав Дяков. Двата отбора обаче се разбраха изгонените да бъдат заменени, като в игра е появиха Витиня и Абел Анисе. В продължението на първото полувреме Промис можеше да направи пълен обрат, след като се вклини в защитата на Лудогорец, но Владо Стоянов спря лекия му удар.

Очаквано Георги Дерменджиев подмени почти целия си състав на почивката. Секунди след началото на втората част, Върджил Мисиджан пресече подаване на вратаря на Спартак, справи се със защитник отляво и шутира, но без да затрудни особено стража на руснаците. В следващата атака обаче московчани поведоха в резултата. Михаил Александров не успя да пресече кълбото, топката попадна у Комбаров, който отблизо даде преднина на своите. Лудогорец отговори с чудесна атака, подета от Кишада. Той изведе Мишо Александров по крилото отдясно, а националът върна към Марселиньо, който шутира от границата на наказателното поле, но Песяков спаси. Малко след това Мисиджан стреля отдалеч, но вратарят изби с мъка в корнер. В 56-ата минута Абел Анисе се откъсна сам срещу стража, а влезлият на полувремето като смяна Ромуло го фаулира. Съдията обаче показа на бразилеца само жълт картон.

Лудогорец успя да изравни в 64-ата минута. Автор на гола бе... Жоао Карлос, който вкара в собствената си врата. Бившият играч на ЦСКА засече центриране на Минев. В 67-ата минута шампионите можеха да направят пълен обрат. Мисиджан центрира отляво към Кишада, но бразилецът се размина с кълбото.

В 84-ата минута Кишада успя да опъне мрежата зад Песяков, но голът беше отменен заради засада. Две минути по-късно обаче Лудогорец поведе в резултата. Автор на попадението бе именно Кишада, който направи 3:2 с прецизен изстрел от границата на наказателното поле.

В предишните си две контроли, Лудогорец допусна загуба - 0:1 от Унион и постигна победа - 2:1 над Риека. В следващия си мач - на 4 февруари, „орлите“ срещат украинския Днепър.

Стартов състав на Лудогорец: Стоянов, Кайсара, Моци, Терзиев, Минев, Дяков, Ешпиньо, Дани Абало, Вандерсон, Марселиньо, Безяк

Влезли като резерви: Витиня, Анисе, Златински, Барт, Ал. Василев, Ал. Александров, М. Александров, Мисиджан, Ернандес, Аргилашки

Лудогорец - Спартак (Москва) 3:2