Репортаж 17 Юли 2014

Лудогорец взе солиден аванс срещу Дюделанж на старта в Шампионската лига

Лудогорец - Дюделанж 4:0

Лудогорец победи с 4:0 Дюделанж в първия мач от втория предварителен кръг на Шампионската лига. Пред 5000 зрители на "Лудогорец Арена" "орлите" тотално надиграха първенеца на Люкембург и пропуснаха доста по-изразителен успех. Реваншът е във вторник (22 юли) във Великото Херцогство. Едно от новите попълнения - Абел Ание, дебютира с гол за шампионите. Мадагаскарецът с френски паспорт се появи след почивката и отбеляза краиво попадение с шут от границата на наказателното поле. Бразилецът Вандерсон също дебютира в официален мач за Лудогорец. Той също влезе като резерва. Останалите попадения бяха дело на Дани Абало, Роман Безяк и Фабио Ешпиньо.

Шампионите стартираха двубоя в по-бавно темпо, но постепенно нещата си дойдоха на мястото. Домакините създадоха опасно положение в 10-ата минута, когато Светослав Дяков подаде към Роман Безяк в наказателното поле. Нападателят стреля без подготовка, но стражът на гостите отрази. В 35-ата минута, след отлична триходова комбинация Абало даде начало на головата фиеста. Жуниор Кайсара намери Марселиньо, който с едно докосване подаде към Абало. Испанецът светкавично насочи топката в горния десен ъгъл и не остави шанс на вратаря на люксембургския тим. Голът даде криле на българите и оттук до края на срещата на терена имаше само един отбор. Лудогорец демонстрира познатия през изминалата кампания футбол в Европа. Разградчани сътвориха множество скоростни атаки и само късметът и донякъде неумението пред гола спаси Дюделанж от още по-голям разгром. В 42-ата минута Роман Безяк вкара втори гол. Марселиньо изведе на удобна позиция Абало, който демонстрира, че се намира в добра форма. Крилото си нагласи майсторски кълбото на десния крак и отправи коварен изстрел, който бе избит от стража Жубер. При добавката Безяк не сбърка и от 2-3 метра прати кълбото в опразнената врата.

През втората част статуквото се запази, с малката разлика, че Лудогорец атакуваше още по-масирано. От своя страна пък гостите предимно се браниха, като не успяха да застрашат сериозно нито веднъж вратата на Владислав Стоянов. В рамките на шест минути "зелените" изпуснаха три чисти голови положения. В 57-ата минута Марселиньо изведе под ъгъл сам срещу вратаря Абало, който стреля, но вратарят на гостите изби в корнер.

Три минути по-късно Безяк изпусна окончателно да сложи точка на спора, след като не успя да се разпише сам срещу вратаря. В 63-ата минута същото стори и Върджил Мисиджан. Холандецът бе изведен от Марселиньо на чиста позиция и вместо да потърси насочващ удар, стреля с всичка сила право във вратаря. В 65-ата минута Абел Анисе показа как се бележи и направи резултата класически. Мадагаскарецът вкара красив гол, след като забоде топката в мрежата със силен удар от границата на големия пеналт. Въпреки комфортната преднина "орлите" не спряха да атакуват и логично успяха да вкарат нов гол. В 68-ата минута Фабио Ешпиньо оформи крайното 4:0. Йордан Минев сложи кълбото на главата на своя съотборник, за когото не бе трудно да опъне мрежата.