Репортаж 10 Октомври 2022

Лудогорец удари ЦСКА с 2:1

Лудогорец се изкачи на второто място в Първа лига след много сладък успех над ЦСКА с 2:1 в много оспорвано дерби. Герой за „орлите“ стана полякът...

Лудогорец се изкачи на второто място в Първа лига след много сладък успех над ЦСКА с 2:1 в много оспорвано дерби. Герой за „орлите“ стана полякът Якуб Пьотровски, който вкара майсторски гол в 79-ата минута. Преди това „орлите“ бяха повели чрез Матиас Тисера в 9-ата минута, а Амос Юга изравни в 55-ата минута. Така Лудогорец прекъсна серията си от 4 мача без победа във всички турнири.

Треньорът на домакините Анте Шимунджа очаквано заложи на всичко най-добро, без значение, че в четвъртък е изключително важният мач с ХИК Хелзинки. Ако той бъде спечелен, разградчани ще играят напролет в Европа. Матиас Тисера поведе атаката, подкрепян от задна позиция от Каули, а по крилата бяха Кирил Десподов и Рик Джонатан. Капитанът Антон Недялков пък бе върнат в средата на защитата, след като във Финландия действа като ляв бек.

Лудогорец създаде първото си положение още във 2-ата минута. Групер опита с прострелен пас да намери Матиас Тисера, но той се размина. ЦСКА отговори с удар на друг латиноамериканец – колумбиецът Браян Морено, но в аут.

„Орлите“ поведоха в резултата в 9-ата минута. Дени Групер изведе Рик Джонатан отляво. Той изпревари с лекота далеч по-бавния Юрген Матай и сервира топката на Матиас Тисера, който просто нямаше как да сбърка – 1:0. Малко след това вдъхновеният Рик пробва далечен удар, но над вратата. В 17-ата минута Тисера се измъкна зад защитата и намери Каули. Той веднага изведе Десподов, но неговият изстрел не намери целта. В 34-ата минута отборът на Саша Илич бе много близо до изравняването. Тибо Вион центрира от фаул към Маурисио Гарсес, който пребори Дени Групер и стреля с глава, но право в Серджио Падт. В 43-ата минута Жираир Шагоян пробва своя късмет от пряк свободен удар, но опасният му изстрел беше спасен от Серджио Падт.

В 50-ата минута Каули взе съдийската топка от Амос Юга и се озова на страхотна позиция. Неговият пас към Тисера обаче бе пресечен от Християн Петров. „Червените“ отговориха с удар на Станислав Шопов, но и той не бе точен. След това Гарсес отново стреля с глава, но право в Падт. В 55-ата минута удар на Браян Морено бе избит в корнер от Серджио Падт. След неговото изпълнение Тибо Вион качи топката на главата на Амос Юга, който отблизо изравни. В 60-ата минута Дени Групер пробва своя мерник, но топката отиде в аут. Секунди след това Браян Морено направи пропуск. Той получи пас от Тибо Вион, но по чудо не уцели вратата от непосредствена близост. В 69-ата минута Лудогорец поиска дузпа след единоборство между Амос Юга и влезлият току-що Бърнард Текпетей, но реферът Георги Кабаков не уважи тяхното желание, а отгоре на всичко даде и жълт картон за реплика на ганайското крило.

В 73-ата минута резервата Дюкенс Назон си откри шанс за стрелба, но с левия крак не уцели вратата, макар и топката да мина много близо. Три минути след това Жираир Шагоян пробва своя мерник от пряк свободен удар, но не намери целта, а и Серджио Падт беше покрил ъгъла си.

Лудогорец поведе в 79-ата минута. След постепенна атака отляво Рик намери Групер, а той с хитър пас даде за Пьотровски. Полякът със съвършен удар по земя не остави шансове на Густаво Бусато – 2:1.

В 89-ата минута Шагоян изпрати много коварен удар по посока вратата на Падт, но стражът на домакините отново показа класа. В продължението на срещата Лудогорец беше много близо до трето попадение. Игор Тиаго спечели единоборството с Амос Юга и се озова сам срещу Бусато, но стражът спаси. Топката стигна до Рик, който намери Текпетей, но той не уцели опразнената врата.

Лудогорец - ЦСКА-София 2:1