Репортаж 3 Април 2016

Марселиньо носи 11-ата поредна победа на Лудогорец

Шампионите изпускат разгром над Ботев (Пд)

Лудогорец постигна 11-а поредна победа в „А“ група, като се наложи над Ботев с 1:0 и отново води на Левски с 14 точки в класирането. Пловдивчани завършиха мача с 10 души, след като украинецът Игор Ошчипко си изкара втори жълт картон в 49-ата минута.

Лудогорец започна силно мача, като трайно се настани в половината на гостите. Още в шестата минута Вандерсон се измъкна отляво, но си поведе лошо топката и атаката се провали. В 14-ата минута Ботев направи първата си контраатака, но тя завърши пред наказателното поле. Последва отлична акция за шампионите, при която  Витиня, който принудително влезе на мястото на Йордан Минев, центрира, Кафу насочи остро топката с глава, но вратарят на гостите Виктор Голас се разтегна максимално и я изби с една ръка. В тези минути Ботев разчиташе рисковано на изкуствени засади, като поне в 5-6 ситуации нападателите на Лудогорец оставаха зад защитата. По подобен начин обаче в 21-ата минута Кешерю бе изпуснат и нанесе светкавичен удар, но Голас пак спаси. В 25-ата минута Владо Стоянов неочаквано подари топката на Тодор Неделев от Ботев, който се опита да стреля в горния десен ъгъл, но топката профуча над гредата. Вратарят веднага се извини на съотборниците си за грешката си. Малко по-късно Филип Филипов изби с рискован шпагат топката от Вандерсон в наказателното поле. В тези минути „жълто-черните“ не успяваха нито да изнесат топката, нито да я задържат, а положенията се редяха едно след друго пред вратата им. В 35-ата минута Кафу пусна остро центриране, като Голас го изби, а след това акробатично спаси и удар на Витиня в близкия ъгъл. Бразилецът се контузи в кръста в тази ситуация и доигра мача с болки. Веднага след това Марселиньо уцели отблизо страничния стълб, но един от помощниците вече бе вдигнал засада. В 40-ата минута обаче новият национал Марселиньо ликуваше за 1:0. Ошчипко изби лошо топката, Вандерсон центрира отлично, а сънародникът му с летящ плонж с глава изпревари капитана на гостите Йордан Христов и заби топката в мрежата.

Веднага след почивката Ботев остана с десет души заради втория жълт картон на Ошчипко, което наложи Милен Гамаков да влезе на мястото на младия нападател Наско Милев. В 54-ата минута отново Голас спаси силен удар от въздуха на Козмин Моци, като отново се хвана за кръста. Ботев се опитваше да задържа повече топката, за да печели време. Малко след час игра Клаудио Кешерю бе изведен зад защитата от добре игралия Керчев, но стреля остро покрай дясната греда. В 76-ата минута Кафу се откъсна сам отдясно, но се завъртя в последния момент, което позволи на защитниците на Ботев да се върнат и да предотвратят опасността. Малко по-късно резервата на гостите Рахави Кифуети нанесе единствения точен удар в очертанията на вратата на Лудогорец, но той бе слаб и право в ръцете на Владо Стоянов. При една ситуация в края вратарят Голас игра много грубо с крак и уцели лицето на Кешерю, но за щастие румънецът се измъкна без контузия. В края и Лукас Саша направи сериозен пропуск.