Репортаж 3 Май 2015

Лудогорец прекърши Ботев с 3:1 в Коматево

Два гола на Кишада и един на Вандерсон носят победата на шампионите, които докосват титлата

Лудогорец записа шампионска победа  с 3:1 над Ботев на базата в Коматево. Мачът се игра при температура от над 30 градуса, което максимално затрудни и двата отбора. Както се очакваше, Георги Дерменджиев бе направил някои промени в състава си в сравнение с мача с Левски, а Петър Пенчев не можеше да използва Цветков и Цветанов.

Разградчани тръгнаха устремно, като можеха да открият още в 16-ата секунда, но след пробив на Мисиджан отдясно и пас към Марселиньо, последният стреля в левия страничен стълб зад Адам Стаховяк.

Две минути по-късно обаче Кишада бе в прегръдките на съотборниците си – 1:0 за шампионите. Милен Гамаков от домакините изчисти лошо като подари топката на нападателя, който я мушна под краката му, за да я вкара в опразнения ъгъл на Стаховяк. Шампионите продължиха да диктуват темпото, като Марселиньо направи фрапантен пропуск при ответната атака, след удар от зоната на дузпата. Ешпиньо също имаше възможност за гол, но Адам Стаховяк се намеси убедително. Положенията пред Адам Стаховяк се брояха едно след друго и Кишада направи пропуск в средата на първата част. Лудогорец беше натикал „канарчетата“ в собствената им половина и по чудо не стигнаха до второ попадение

„Жълто-черните“ реагираха в 34-ата минута, когато Томаш Иршак изпълни фаул, а Лъчезар Балтанов се извиси с глава, но топката само профуча страховито покрай страничната греда на  Владислав Стоянов. В 40-ата минута Цветелин Чунчуков за Ботев стреля от 20 метра, но отново националът Стоянов се намеси. В следващата атака най-ефективният на терена Кишада отново ликуваше. Той бе изпуснат сам срещу вратата, но бе на път да загуби топката, която щеше да го прехвърли. Гонещият го Даниел Златков обаче му я свали с глава, което улесни бразилеца, който с удар от въздуха с левия крак направи Стаховяк безпомощен – 2:0. В края на първата част Лъчезар Балтанов за пловдивчани шутира от границата на наказателното поле, но вратарят на гостите изби в корнер.

В началото на второто полувреме Лудогорец продължи да атакува и още в 46-ата минута Марселиньо стреля, но право в ръцете на Стаховяк. Впоследствие темпото на игра спадна постепенно, като и двата отбора разчитаха на контри. В 79-ата минута Ботев пропусна голям шанс, след като Мариян Огнянов пробва хубав ждроб, но Владо Стоянов изби акробатично в корнер. Минута по-късно резервата на „канарчетата“ Станислав Дрянов остана сам срещу вратаря на „орлите“, но вместо да реализира, стреля в аут. В 82-рата минута Ангуло от Лудогорец пропусна да реши всичко, след като направи хубав пробив и отправи плътен удар, който се отби от напречната гледа и излезе в аут. Пет минути по-късно шампионите направиха резултата класически, след попадение на Вандерсон, който необезпокояван матира Стаховяк, изведен чудесно от друга резерва Христо Златински.
В самия край на мача Ботев стигна до почетен гол след прецизен шут на Томаш Иршак от границата на наказателното поле.

БОТЕВ (ПД) – ЛУДОГОРЕЦ 1:3

0:1 Кишада (3)
0:2 Кишада (40)
0:3 Вандерон (87)
1:3 Иршак (90)

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): 1. Адам Стаховяк, 6. Даниел Златков, 28. Филип Филипов, 22. Пламен Николов, 11. Йордан Христов, 30. Божидар Васев, 38. Милен Гамаков, 7. Мариян Огнянов, 17. Лъчезар Балтанов, 16. Томаш Иршак, 23. Цветелин Чунчуков

ЛУДОГОРЕЦ: 21. Владислав Стоянов, 80. Жуниор Кайсара, 16. Браян Ангуло, 5. Александър Барт, 27. Козмин Моци, 8. Фабио Ешпиньо, 18. Светослав Дяков, 93. Върджил Мисиджан, 7. Михаил Александров, 11. Жуниор Кишада, 84. Марселиньо
Жълти картони: Огнянов, Стаховяк, Гамаков (Ботев); Ешпиньо (Лудогорец)